Błogosławiona niewiedza – I Niedziela Adwentu

Od dwóch tysięcy lat prawdopodobieństwo, że Chrystus właśnie dzisiaj przyjdzie powtórnie, jest każdego dnia takie samo. Dlatego codziennie „opłaca” się być czujnym, by nie przegapić właściwej chwili.


Jezus powiedział do swoich uczniów: 
«Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona. 
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie».

(Mt 24, 37-44)

Jezus zachęca dzisiaj swoich uczniów do roztropnego czuwania, opierającego się na równowadze między doczesnością a wiecznością. Chrześcijanin to nie jest człowiek, który naiwnie i pasywnie czeka, aż „to” się w końcu wydarzy. Dzień Pański ma nas zastać przy naszej codzienności: w domu, pracy, na uczelni, przy naszych zwyczajnych obowiązkach. Nasze serce powinno zaś być wypełnione radosną tęsknotą za Bogiem, za Jego ostatecznym zwycięstwem nad złem i śmiercią.

Przyjście Chrystusa przyniesie udręczonej ziemi upragniony pokój i rozpocznie wieczne szczęście człowieka z Bogiem. Fakt, że nie wiemy, kiedy to nastąpi, jest dla nas błogosławieństwem. Dzięki temu każdego dnia możemy na nowo wypełniać nasze serca nadzieją, że to może już. Przyjdź wreszcie, Panie! Czekamy na Ciebie już tak długo.

Author: Małgorzata Różycka

Studentka medycyny na berlińskiej Charite. Pasjonatka żeglarstwa i podróży tam, gdzie oczy (i nogi) poniosą.

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *