Filmowy Piątek: „Cienista dolina” (1993)

Cienista dolina (1993) to fabularyzowany film biograficzny, na podstawie książki C. S. Lewisa „Smutek”.


Film opowiada historię wyjątkowej relacji, jaka łączyła angielskiego pisarza C. S. Lewisa (Anthony Hopkins) i amerykańską poetkę Joy Gresham (Debra Winger).

Pisarz jest szanowanym profesorem literatury na uniwersytecie w Oxfordzie i autorem powieści Opowieści z Narni. Prowadzi samotne życie, oddając się całkowicie literaturze. 

Joy po rozwodzie z mężem przyjeżdża do Anglii, gdzie poznaje Lewisa i zaprzyjaźnia się z nim. Aby kobieta mogła zostać wraz z synem w Europie, Lewis postanawia ją poślubić. Małżeństwo, które z początku miało istnieć tylko formalnie, staje się dla mężczyzny czymś więcej, a uczucia do Joy wykraczają poza zwykłą przyjaźń.  

Kiedy okazuje się, że Joy jest śmiertelnie chora, Lewis zaczyna sobie uświadamiać, że darzy kobietę prawdziwą miłością.

Cienista dolina o wyjątkowy film o szczęściu, w które wpisane jest cierpienie. To opowieść o prawdziwej miłości wykraczającej poza wszelkie granice.

 


CYTATY Z FILMU:

„Żyjemy w cienistej dolinie. Słońce świeci gdzie indziej, za zakrętem drogi, za wzgórzem.”

„Nie chcę już nigdy być gdzie indziej. Nie czekam już, że coś nowego się wydarzy. Nie zaglądam za następny róg. Nie szukam niczego za następnym wzgórzem. Jestem tutaj, teraz i to wystarczy…

Nie jestem pewien, czy Bóg tak bardzo chce, żebyśmy byli szczęśliwi. Sądzę, że On chce, abyśmy potrafili kochać i byli kochani. Chce, żebyśmy dojrzeli! Chcę wam powiedzieć, że On dał nam dar cierpienia, ponieważ nas kocha.

Author: Redakcja

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *