Filmowy Piątek: „Czas mroku” (2017)

Czas mroku (2017) to dramat historyczny, będący jednocześnie biografią wybitnego premiera Wielkiej Brytani, Winstona Churchila.


Film opowiada historię Winstona Churchila (Gary Oldman), który  jako nowo wybrany premier Wielkiej Brytanii musi podjąć ważne decyzje dotyczące zaangażowania Zjednoczonego Królestwa w II wojnę światową. Czas mroku o historia pierwszych dni wojny, kiedy Francja upada pod naporem niemieckich żołnierzy, torujących sobie drogę na podbój Wielkiej Brytanii.

Winston Churchill musi podjąć ważne decyzje, od których będzie zależeć, jak ma wyglądać przyszłość Europy. Mając z jednej strony swoich politycznych rywali, a z drugiej dobro własnego kraju, musi wybrać pomiędzy negocjacjami z Hitlerem, a udziałem w dalszych walkach.

Angielsko-amerykańska produkcja w tym roku ma szansę na sześć oskarowych statuetek, w tym za najlepszy film i najlepszą rolę pierwszoplanową za sprawą Gary’ego Oldmana.

 


CYTATY Z FILMU:

„Musimy pamiętać, że stoimy u progu jednej z największych bitew w historii. I że czeka nas wiele przygotowań, które musimy poczynić tu w kraju. Podejmuję się tego zadania z radością i nadzieją, i zapowiadam tej Izbie, tak samo jak zrobiłem to przed tymi, którzy dołączyli do rządu, że nie mam dla was nic prócz krwi, łez i potu. Czeka nas harówka najcięższa z możliwych. Przed nami wiele miesięcy wysiłku i cierpienia.”

„Pewnie spytacie o nasz cel. Odpowiem jednym słowem. Zwycięstwo. Zwycięstwo za wszelką cenę. Na przekór terrorowi. Jakkolwiek może być to długa i trudna droga. Bo bez zwycięstwa nie może być mowy o przetrwaniu."

„Ci, którzy nie potrafią zmienić zdania, nigdy nie zmienią niczego."

Author: Redakcja

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *