Dlaczego włosy i broda rosną cały czas, a brwi i rzęsy nie?

Pytanie zawarte w tytule to jedna z tych kwestii, których każdy jest świadom, ale równocześnie takie pytania nas zaskakują. No bo przecież i tu włos, i tu włos, więc dlaczego jeden trzeba ścinać, a drugi sam przestaje rosnąć?


Z tego artykułu dowiecie się przede wszystkim: czy to prawda, że brwi i rzęsy nie rosną powyżej pewnej długości? Jakie fazy wzrostu mają włosy i czy wszystkie są takie same? Jak szybko rośnie włos? Czy istnieje jego maksymalna długość?

Wracając do pytania z tytułu: wszystkie włosy rosną, ale tylko niektóre z nich potrafią dorosnąć do swojej maksymalnej długości. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w każdym miejscu naszego ciała rosną trochę inne włosy. Różnią się one od siebie długością swoich cykli życiowych, tempem wzrastania oraz czasem trwania fazy wzrostu. Na razie może brzmieć to skomplikowanie, ale zaraz postaram się wszystko dokładnie wyjaśnić. 

Zacznijmy od początku, czyli od omówienia cyklu życia włosa, który jest dosyć oczywisty: utworzenie ‒ wzrost ‒ słabnięcie ‒ śmierć (czyli wypadnięcie). Co ciekawe, długość cyklu jest różna, ponieważ wynosi ona w przypadku brody 5‒10 lat, włosa na głowie ‒ 4‒7 lat, a brwi i rzęs ‒ zaledwie 8‒12 miesięcy. W całym cyklu wyróżniamy trzy fazy.

FAZA WZROSTU

Co ciekawe okres ten w odniesieniu do włosa na głowie trwa krócej u mężczyzn, bo tylko 2‒4 lat, podczas gdy u kobiet zajmuje on 4‒6 lat. Natomiast brwi i rzęsy są w tej fazie 4‒6 miesięcy. W tym czasie następuje najszybszy przyrost ‒ w przypadku włosów na głowie ok. 15 cm na rok. Jednocześnie w tym stadium rozwoju znajduje się ok. 80‒90% włosów na naszej głowie oraz twarzy, ale tylko ok. 40% na naszych skroniach i powiekach.

FAZA PRZEJŚCIOWA

Jest najkrótsza, bo trwa zaledwie od kilku dni do 2‒4 tygodni i znajduje się w niej tylko ok. 1% włosów. W tym czasie włos powoli traci kontakt ze swoim korzeniem.

FAZA SPOCZYNKU

W przypadku włosów na głowie trwa 3–4 tygodnie i dotyczy ok. 20% z nich, natomiast brwi oraz rzęsy są w tej fazie 6‒8 miesięcy, obejmując ok. 50‒60% całości. W tym okresie włos nie ma już kontaktu z korzeniem, ponieważ ten zaczął się regenerować. Łatwiej go też wtedy wyrwać.

Gdy skończy się faza spoczynku, włos wypada (chyba, że wcześniej go wyrwaliśmy), robiąc miejsce dla swojego „następcy” wyrastającego z tego samego, zregenerowanego korzenia. Co ciekawe, z jednego korzenia może wyrosnąć nawet do 12 włosów jednocześnie (!), więc coś jest w tym stwierdzeniu, że jak wyrwiesz włos, to w jego miejsce wyrosną 2 następne. Obecnie są nawet prowadzone badania, które, wykorzystując powyższy fakt, walczą z łysieniem poprzez… wyrywanie włosów.

Skoro już wiemy, jak wygląda i ile trwa cykl życia włosa, to podam Wam tempa ich wzrostu. Tak jak wcześniej, tutaj też są spore różnice. Włosy na brodzie rosną prawie 3 mm na tydzień, na głowie ‒ ok. 2,5 mm na tydzień, pod pachami ‒ ok. 2 mm na tydzień, na rękach i nogi ‒ ok. 1,5 mm na tydzień, a najwolniejsze są brwi i rzęsy ‒ ok. 1 mm na tydzień.

Łatwo możemy zauważyć, że cykl życiowy oraz tempo wzrostu nie sprzyjają brwiom i rzęsom w osiąganiu znacznych długości. W takim układzie mają one po prostu zbyt mało czasu, by przy ich powolnym wzroście uzyskać jakąś większą długość. Tym bardziej, że włosy te stosunkowo łatwo wyrwać, np. trąc oczy, czy ocierając pot z czoła.

Czy jest jakiś limit długości włosów? Otóż tak. Dla brwi i rzęs podaje się odpowiednio 10 i 11 mm, a dla włosów na głowie wynosi on 40‒60 cm dla mężczyzn oraz 70‒100 cm dla kobiet. Nie neguję, że bywają dłuższe, aczkolwiek należy to do rzadkości, gdyż powyżej tych wartości włos najzwyczajniej wypada.

Jeśli ciekawią Was rekordy, to najdłuższą rzęsę miał Stuart Muller z Florydy i było to 6,99 cm. Z kolei rekordową brwią o długości 18,1 cm szczyci się Japończyk Sumito Matsumura.  Natomiast niekwestionowaną królową długich włosów jest Xie Qiuping z Chin, której włosy uzyskały długość 5 m i 62,7 cm (jest to wynik sprzed ponad 10 lat, a od tamtego czasu urosły one o ok. 1,3 m). Szalone rekordy!

Na koniec warto wspomnieć, że podane w tym artykule wartości są uśrednione. Wszystko zależy od wielu czynników, m.in. od genów, hormonów, diety, czy stylu życia, więc u każdego długości cykli i tempo wzrostu włosów będą trochę inne.

Mam nadzieję, iż ten artykuł rzucił trochę światła na kwestię naszego owłosienia i wyjaśnił, dlaczego nie jesteśmy w stanie wyhodować sobie warkoczy z brwi czy rzęs.

 


Autor: MACIEJ ZĘBIK
Redaktor: Małgorzata Bób
Więcej na: www.getthatmed.blogspot.com

Author: Redakcja

Podziel się artykułem na

3 komentarze

  1. lubie i podziwiam ta strona jest moim autorytetem ioraz idolem poxdrawiam calski buziaki

    Post a Reply
  2. Podoba mi się ten artykuł – jest pytanie na początku i odpowiedź na końcu, a pomiędzy wiadomo o co chodzi. Dodatkowo nie jest jakąś subiektywną opinią, tylko ładnym opracowaniem i zwróceniem uwagi na istotę sprawy i na pomniejsze elementy, ale zawsze parę jasnych stwierdzeń jest poparte wnioskiem. Jest przy tym soczysty i bardzo łatwo i szybko można go przeczytać ze zrozumieniem. Podsumowując artykuł zawiera bogatą w fakty i wnioski treść i jest przystępny. Tak to powinno wyglądać.

    Post a Reply
  3. A to bardzo ciekawe. Tak nie lubie się golić 🙂

    Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *