Kiedy postępuję właściwie?

Ty, umiłowany, postępujesz w duchu wiary, gdy pomagasz braciom. (3J 1; 5)


Starając się żyć zgodnie z zasadami naszej wiary, pojawiają się wątpliwości, kiedy faktycznie postępujemy właściwie. Taka niepewność jest czymś zupełnie normalnym. Nawet dobrze, że pojawia się ona w naszym życiu. Świadczy to o tym, iż nasze postępowanie nie jest bezmyślne. Staramy się obrać właściwą drogę, każdy czyn jest przemyślany, a z tych, przy których zbłądziliśmy wyciągamy wnioski, by nie powtarzać starych błędów.

Pojawiają się też takie momenty, gdy wydaje nam się, że każda możliwa opcja niesie ze sobą zarówno coś dobrego, jak i coś złego. Starając się znaleźć w racjonalne wyjście jeszcze bardziej pogrążamy się w zwątpieniu. Mając swojego przewodnika duchowego, czyli osobę, która pomaga nam w naszym osobistym rozwoju duchowym, można się go poradzić, co w danej sytuacji zrobić. Jeśli jednak chcemy działać sami, może warto rozważyć sobie przytoczone powyżej zdanie z Pisma Świętego? Rada jest dość prosta. Jeśli nie jesteś przekonany, czy Twoje postępowanie będzie dobre, zastanów się, kto na nim skorzysta. Czy możesz w dany sposób pomóc lub wesprzeć Swoich bliskich, czy choćby kogoś obcego, a może tylko szukasz sposobu, by Tobie było wygodniej? Wiara wymaga od nas poświęceń. Mimo, iż czasami chcemy sobie życie trochę ułatwić, to nie zawsze jest to konieczne. Bywa, że nie jest nawet wskazane. Jednakże, cały czas posiadamy wolną wolę i ostatecznie od nas zależy, jaką drogę wybierzemy. Mając jednak na uwadze dobro naszych bliskich, zdecydowanie bliżej będziemy postępowania według wiary. Błędy popełnione nieświadomie, przez nieuwagę, czy przez nieprzewidzenie wszystkich skutków zdecydowanie łatwiej darować, a pamiętajmy, że nasz Ojciec jest Miłosierny i zawsze będzie nas nakierowywał na właściwą ściężkę. Nawet jeśli bardzo zbłądzimy.

Podczas tego Wielkiego Postu, może warto zastanowić się, jak wygląda Twoje podejście do innych, a w szczególności tych najbliższych. Czy możesz zrobić coś dla nich? Nawet najmniejsza rzecz, którą zdecydujesz się zrobić dla kogoś sprawi mu przyjemność. Czasami taki pozornie mały szczegół potrafi naprawić komuś dzień. Może więc warto spróbować?

Author: Marcin Hubka

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *