Kiedy Żydzi mogą pić alkohol?

Jest taki dzień wpisany w żydowski kalendarz, jeden jedyny dzień kiedy Żydzi mogą pić alkohol. Jest to dzień święta Purim, jednego z najbardziej radosnych świąt żydowskich. W tym roku przypada on na 16 marca, jednak wyznawcy mojżeszowi zaczynają świętować w przeddzień wyznaczonej daty, czyli wieczorem, 15 marca. Żydowski dzień zaczyna się i kończy wraz z zachodem słońca.

Co się robi w czasie Purim? W synagogach czytana jest Księga Estery i podczas przeczytania imienia „Haman” wszyscy zgromadzeni hałasują i tupią. Przedstawia się sceny z Księgi Estery, często w satyryczny sposób, wysyła się prezenty do rodziny i jedzenie uboższym osobom. W domach spożywa się trójkątne bułeczki zwane „Uszami Hamana” oraz pije się tyle alkoholu żeby nie móc odróżnić okrzyku: „Niech będzie błogosławiony Mordechaj” od: „Niech będzie przeklęty Haman”.

Kim był Haman? Haman jest postacią za Starego Testamentu. Był on ministrem i kiedy król Achaszwerosz (Kserkses I) wydał rozkaz oddania pokłonu Hamanowi, a jeden z Żydów Mardocheusz odmówił, postanowił on zgładzić jego i wszystkich innych Żydów. Gdy piękna królowa Estera (jej uroda nakłoniła króla do ślubu) odkryła plan Hamana postanowiła  udać się do swojego porywczego męża i poprosić o uratowanie swojego narodu.  Sama mogła zginąć gdyż jej mąż mógł ją zgładzić za przybycie bez polecenia. Jednak została przyjęta, a Haman zawisnął na szubienicy, która została przygotowana dla… Mardocheusza. Później objął on również  stanowisko Hamana.

Co oznacza słowo „Purim”? Słowo „Purim” pochodzi z języka perskiego i oznacza „losy”, jak np.: „wygrać los na loterii”. Haman losowo ustalił datę zagłady Żydów. Purim jest bardzo ważnym świętem, które kładzie nacisk na cielesność i można go przeciwstawić świętu Jom Kippur kiedy to obowiązuje post. W Jom Kippur otwiera się ducha, w Purim umysł ma osiągnąć stan „wyłączenia”, kiedy to nawet słowa tracą swoje znaczenie. Nie chodzi tu o „zły” sposób świętowania: Purim jest odpowiednikiem karnawału i dniem, w którym zasady przestają obowiązywać. Taka przerwa jest potrzebna duszy i ciału: można chwalić Boga nawet w ten jeden dzień, w dzień przepychu. Również w tym ograniczeniu postrzegania, człowiekowi łatwiej jest dostrzec przypadkowość jaka rządziła historią Hamana (i za jaką kryją się Boże działania) i o jaką właściwie w tym święcie chodzi.

Większość niereligijnych Żydów obchodzi święto Purim. Jest to święto stanowiące żydowskie odbicie karnawału czyli przepychu i zabawy. A zresztą, który wesołkowaty student nie chciałby świętować Purim, kiedy to przestają obowiązywać nawet najbardziej surowe prawa religijne?

 

(zdjęcie: PAP/EPA)

 

AUTOR: KAROLINA KOWALCZE

Author: Redakcja

Podziel się artykułem na

5 komentarzy

  1. Tylko ci pierdoleni żydki nie zabili tylko tego człowieka ale piwiesili wszystkie jego dzieci włącznie z najmłodszym dziewięcio 9 letnim synkiem. To sle nazywa ludobujstwem, żydowskim nasizmem, i syjonizmem !

    Post a Reply
    • Komentarz: Żal mi ciebie, "człowieku".

      Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *