Klaskaniem mając obrzękłe prawice

Cyprian Kamil Norwid z pewnością nie spodziewał się, że incipit jednego z jego wierszy tak dobrze wpasuje się w koncert drugiej edycji Projektu Gospel. Z tą różnicą, że lud wcale nie był znudzony – wręcz przeciwnie!


fot. Andrea Marx

Muzyczna petarda wybuchła 4 grudnia we wrocławskim klubie Impart za sprawą wielkiego chóru gospel, do którego mógł dołączyć każdy bez względu na umiejętności wokalne. Te szlifowano w ramach dwudniowych warsztatów organizowanych we Wrocławiu przez chór Gospel Life oraz Biuro Festiwalowe Impart 2016 w ramach Programu mikroGRANTY Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

– Próby wyglądały tak, że rano mieliśmy rozgrzewkę – mówi Sandra Kwiatkowska, jedna z uczestniczek Projektu. – Jeśli ktoś już dawno nie miał WF-u, to było dla niego niezłe wyzwanie. Po rozgrzewce ruchowej zaczynaliśmy rozgrzewkę śpiewaną. Następnie przychodziliśmy do piosenek. Po krótkim występie Anny Marii mogliśmy sami zdecydować, czy utwór, który nam zaproponowała, chcemy zaśpiewać. Po jednogłośnej zgodzie przechodziliśmy do ćwiczenia. I tak za każdym razem.

fot. Andrea Marx

Warsztaty odbyły się już po raz drugi i zostały zakończone koncertem finałowym. Obfitował on w energetyczne aranżacje zarówno znanych utworów jak Sekwencja Wielkanocna, „Joyful, joyful” z „Zakonnicy w przebraniu 2”, jak również w autorskie piosenki Gospel Life („Uświęć mnie”). Jednym z ciekawszych utworów była pieśń rodem z… Afryki – „Oa Ntalea Moya”. Techniczne niedociągnięcia nagłośnienia szybko zagłuszył naładowany do granic możliwości pozytywną energią 200-osobowy chór pod kierownictwem charyzmatycznej Anny Marii Mbayo. Pomysłodawczyni Projektu nie pozwoliła również siedzieć w miejscu publiczności, zachęcając do wspólnego śpiewu i klaskania.

– Doskonale opisze moje uczucia cytat św. Pawła: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” – mówi Ola Tusińska, inna uczestniczka warsztatów. –  Swoją drogą to niesamowite, jak ze sceny nie widać publiczności! Być częścią tak wielkiego przedsięwzięcia muzycznego to piękne uczucie. Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu pedagogicznego Anny Marii: ogarnąć tak wiele różnych osób to nie lada wyzwanie. Mam świadomość, że już nigdy więcej nie spotkamy się w takim składzie, jak wtedy tam na scenie. Jestem zdania, że pewne wybory w życiu można zmierzyć prostym pytaniem: „Czy gdybym mogła cofnąć czas, to wybrałabym jeszcze raz to  samo?”. W przypadku Projektu Gospel, mówię mocne i zdecydowane: TAK!

Solistom Projektu Gospel przygrywali: Tomasz Wendt (instrumenty dęte), Tymek Śnieżek (gitara), Piotr Nosal (bas), Bartłomiej Pająk (perkusjonalia), Jarosław Korzonek (perkusja) i Piotr Dziadkowiec (klawisze). Publiczność bawiła się tak dobrze, że wymusiła dwa bisy. A co o Projekcie mówią sami uczestnicy?

fot. Andrea Marx

– Zawsze chciałam zobaczyć, jak to jest, gdy się śpiewa dla innych, a to była świetna okazja – mówi Sandra Kwiatkowska. – Na dodatek moi znajomi śpiewają w samym Gospel Life i zachęcali mnie do przyjścia, co bardzo mnie motywowało. Dużo też słyszałam o samej dyrygentce Annie Marii Mbayo. Chciałam ją poznać i zobaczyć, jak prowadzi takie warsztaty. Byłam też ciekawa, czy jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkiego tylko w 2 dni! Nigdy nie miałam do czynienia ze śpiewem tak profesjonalnym. Dzięki temu projektowi odnalazłam swoją kolejną pasję. Mam zamiar rozwijać się muzycznie. Jak również wszystkich gorąco zachęcam do tego, by wybrali się na kolejną edycję. Wspomnienia niezapomniane, ludzie wspaniali, dyrygentka, która przekazuje swoją wiedzę z pasją i przede wszystkim atmosfera, jakiej się nie znajdzie w pierwszym lepszym miejscu!

– Przeżycie duchowej podróży zawsze jest kuszącą propozycją, a skoro w dodatku nie trzeba wyjeżdżać z miasta, by wrócić bogatszym we wspomnienia i nowe doświadczenie, to nie znajduję argumentu, by mogło mnie tam zabraknąć! – kończy Ola Tusińska.

 


Więcej zdjęć dostępnych pod linkiem.

Author: Andrea Marx

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *