Maria, Apostołka Apostołów

Maria Magdalena, kobieta równie tajemnicza, co sławna. Cóż o niej wiemy? Że Chrystus wypędził z niej siedem złych duchów (Mk 16,9), że była ona tam, gdzie zabrakło Dwunastu – pod krzyżem (Mk 15,40). Co ważne, była także u grobu. Na pewno była mocno wyprowadzona z równowagi.


Oto ktoś, kto ocalił jej życie, kto uczynił tyle dobra, został zabity w imię Prawa, które miał wypełnić. Maria Magdalena udała się tam, by namaścić Chrystusa po święcie Paschy, by dopełnić obowiązku wobec zmarłego Pana, któremu tak wiele zawdzięczała. Przychodzi i… zastaje pusty grób. Biegnie więc powiadomić o tym Apostołów. Biegną tam „umiłowany uczeń”, który był pod krzyżem i wielki nieobecny, ten, który miał się nigdy nie zaprzeć – Piotr. Ale widzą oni jedynie pusty grób i odchodzą. To Marii ukazują się Aniołowie i wreszcie – zmartwychwstały Chrystus. Można właściwie jej zarzucić brak zrozumienia dla tego, co się stało. Piotr zobaczył i uwierzył, ona wciąż martwiła się, co gdzie zniknęło ciało Jezusa. Nawet, gdy Maria Magdalena Go widzi, ma Go za zwykłego ogrodnika.

Skąd takie dziwne zaćmienie? Czy to tylko szok? Pamiętajmy, że uczniowie z Emaus, choć nieco podupadli na duchu, też nie poznali Chrystusa. Gdy jednak już Go rozpoznają, tak jak Maria Magdalena głoszą tę radosną nowinę Apostołom. Maria z Magdali staje się pośrednikiem woli Bożej, którą przekazuje Jedenastu – jej świadectwo jest dowodem i umocnieniem dla wiary Piotra i Jana. Jak Paweł był posłany do pogan, tak ona – do Apostołów.

Osobną kwestią jest to, jak przypisano Marii Magdalenie bycie prostytutką. A zaczęło się od papieża Grzegorza Wielkiego (VI w.), który jako pierwszy utożsamił ją z nierządnicą. Potem zaczęły powstawać piękne legendy łączące Marię z nierządnicą, która obmyła stopy Jezusa w domu Szymona (Łk 7, 36nn) i tak zupełnie niezgodny z Ewangeliami przekaz wdarł się szturmem do kultury chrześcijańskiej. Przypisywanie jej małżeństwa z Jezusem zostawmy łowcom teorii spiskowych i fanom Dana Browna.

Author: Rafał Growiec

Podziel się artykułem na

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień (J 8,1-11) | Może coś Więcej - […] Maria, Apostołka Apostołów [Rafał Growiec] […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *