Mogę być przy nim po prostu sobą

Sylwia Gajewska choruje na artrogrypozę. Mimo licznych przeszkód  spełnia marzenia i jest szczęśliwa. Studiuje pedagogikę na drugim roku. W przyszłości pragnie zostać logopedą.


Od 6 lat jest fotomodelką. Ma za sobą kilkanaście profesjonalnych projektów. Jest zapraszana na prestiżowe gale i pokazy mody. Od 3 lat bloguje dzieląc się swoją historią i optymizmem z innymi. W 2014 roku założyła pierwszą w Polsce agencję dla niepełnosprawnych modelek i modeli – Equal Models Agency. A niedawno… znalazła miłość! Szczęśliwiec u jej boku to Krzysztof Chodkowski.

ONA

Krzysztof Reszka: Jak się poznaliście z Krzysztofem i czy to była miłość od pierwszego wejrzenia czy na początku przyjaźń?

Sylwia Gajewska: Poznaliśmy się na jednym z portali społecznościowych. Krzyśkowi zaimponował mój uśmiech i to, że mimo niepełnosprawności – której nie ukrywałam – tak wiele osiągnęłam. Napisał do mnie wiadomość i tak zaczęła się nasza znajomość. Po bardzo krótkim czasie nie było dnia, w którym byśmy ze sobą nie pisali czy wieczoru bez długich rozmów. Zaledwie po 2 tygodniach Krzyś zaprosił mnie do pizzerii. Z jego późniejszych opowiadań wiem, że bardzo się denerwował, a ja? Już wtedy wiedziałam, że mogę być przy nim po prostu sobą i tak było. Rozmawialiśmy na tysiące tematów śmiejąc się przy tym jak najlepsi przyjaciele. Już wtedy widziałam jak on na mnie patrzył…  (uśmiech).

KR: Jak otoczenie reaguje na Wasz związek? Czy wspiera, czy jest sceptyczne?

SG: Nigdy nie spotkaliśmy się z negatywnym odbiorem naszego związku. Wszyscy nas wspierają i cieszą się, że jesteśmy szczęśliwi.

KR: Czy była taka obawa, że choroba uniemożliwi marzenia o miłości, czy zawsze wiedziałaś że nie będzie to problemem?

SG: Odkąd pamiętam nigdy nie miałam problemów w relacjach damsko-męskich i cieszyłam się powodzeniem.  Nie widziałam nigdy w sobie niepełnosprawności i nie wystawiałam jej przed szereg. Zawsze na pierwszym planie był mój uśmiech i myślę, że to on przyciągał do mnie wyjątkowych ludzi i przyciąga po dziś dzień. Od zawsze chciałam mieć w przyszłości bliską osobę, nie kolegę, nie przyjaciela, a męża, dla którego moja niepełnosprawność będzie czymś normalnym, jak poranna kawa. Chciałabym być żoną – nie idealną wobec bliskich i innych ludzi, a idealną dla niego. I jeśli będzie mi dane, chciałabym usłyszeć kiedyś ''mamo''.

ON

KR: Czym się zajmujesz na co dzień? Czy tak jak Sylwia masz jakieś pasje?

Krzysztof Chodkowski: Na co dzień pracuję, a moją największą pasją są motocykle. Od zawsze miałem do nich słabość i marzę o swoim własnym motorze.  Jazda jest czymś co mnie uspokaja i pozwala oderwać się od rzeczywistości. Fajne jest to, że oboje z Sylwią wspieramy się w swoich pasjach.

KR: Miałeś kiedyś styczność z osobą niepełnosprawną fizycznie?

KCh: Nie miałem nigdy styczności z osobą niepełnosprawną fizycznie,  Sylwia jest pierwsza, ale tak na dobrą sprawę myślę, że każdy zmaga się na co dzień z jakąś swoją "niepełnosprawnością" czasem mniej lub bardziej widoczną.

KR: Często ludzie sprawni mają obawę, że w towarzystwie osoby niepełnosprawnej zrobią lub powiedzą coś co ją urazi. Czy miałeś taką obawę poznając Sylwię?

KCh: Moją jedyną obawą było to  jak Sylwia mnie oceni i czy dobrze wypadnę, bo zauroczyła mnie swoją osobowością już podczas rozmów telefonicznych. Na pierwszym spotkaniu nie myślałem o jej niepełnosprawności, starałem się być naturalny i nie bałem się jej pomóc.  Sylwia jest bardzo otwarta i mówi wprost kiedy potrzebuję pomocy, potrafi też odmówić i powiedzieć, że poradzi sobie sama. Dzięki temu każdego dnia poznaję jej możliwości.

KR: Czym według Ciebie różni się związek ze sprawną kobietą i niepełnosprawną? Czy dostrzegasz jakieś różnice?

KCh: Każdy związek jest inny, ale biorąc pod uwagę związek z kobietą pełnosprawną i niepełnosprawną to nie widzę żadnych różnic. Sylwia mimo pewnych barier fizycznych tak jak każda inna kobieta ma uczucia, potrzeby, marzenia, aspiracje i pragnienia, a to że przy pewnych codziennych czynnościach potrzebuje pomocy zbliża nas do siebie jeszcze bardziej.  Myślę, że mogę nawet powiedzieć, że związek z taką osobą jest piękniejszy i wartościowszy. Będąc z Sylwią zacząłem zauważać sprawy, na które wcześniej nie zwracałem uwagi, cieszyć się z drobnych rzeczy i doceniać życie takim jakim jest.

KR: Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że związek z osobą niepełnosprawną to przede wszystkim obowiązki i wyrzeczenia?

KCh: Każdy związek to odpowiedzialność za drugą osobę oraz jej uczucia. Wiążąc się z Sylwią byłem świadomy jej barier i pomoc jej nie jest dla mnie obowiązkiem tylko normalną rzeczą, która sprawia mi przyjemność. Dzięki temu czuję się potrzebny, możemy robić też wiele rzeczy razem, które przynoszą nam dużo radości, a uśmiech i miłość  Sylwii sprawiają, że pragnę dostosować całe swoje życie do niej, do nas i nie jest to żadnym wyrzeczeniem.

KR: Dziękuję za rozmowę!

***

Jeśli chcecie lepiej poznać Sylwię, zajrzyjcie na jej oficjalną stronkę na Facebooku:
https://www.facebook.com/SylwiaGajewskaNiepelnosprawnaFotomodelkaZPasja

oraz na jej bloga:
http://sylwiagajewska.blogspot.com/

Zdjęcia do wywiadu: Ernest Gajewski

Author: Krzysztof Reszka

Podziel się artykułem na

Trackbacks/Pingbacks

  1. Wywiad dla ”Może coś Więcej” | Sylwia Gajewska - […] >>LINK DO WYWIADU<< […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *