Obym się mylił – Nie uwierzysz!

Drogi Czytelniku!

Na pewno natknąłeś się w Internecie na reklamy magicznych sposobów na odchudzanie. Wystarczy łykać regularnie tabletki, żeby mieć wymarzoną figurę. Ostatnio zainteresowałem się jedną z takich substancji ciekawy, czy to w ogóle ma prawo działać. Okazało się, o dziwo, że tak – inne żródła niesłużące reklamie potwierdzały działanie tego specyfiku.


Oczywiście postanowiłem sprawdzić to na własnej skórze. Kiedy jednak podzieliłem się pomysłem z innymi, dowiedziałem się, że taka tabletka być może wspomaga odchudzanie, ale ja też muszę włożyć w to wysiłek. Muszę zwiększyć swoją aktywność fizyczną, bo nie da się po prostu czegoś łykać i chudnąć. Tutaj zaczyna się moja refleksja.

Być może to prawda, nie od dziś wiadomo, że odchudzanie jest pożywką dla szarlatanów. Chodzi mi jednak o argumenty. Bo czy ktokolwiek z tych, co mi mówili, że to się nie uda, próbował? Nie! Z góry założyli fiasko, bo… to nie może być takie proste!. Można by pomyśleć, drogi Czytelniku, że gdyby ktoś wynalazł kiedyś taką tabletkę, zarobiłby fortunę. Otóż nie! W czym problem? Wzięto by go za szarlatana i nikt by mu nie uwierzył.

Zastanawiasz się pewnie, drogi Czytelniku, dlaczego w ogóle o tym piszę. Otóż pojawił się swojego czasu Człowiek, który wziął chleb i powiedział, że to Jego ciało, kto je będzie spożywał nie umrze, ale będzie żył wiecznie. Czy to może być tak proste? Dalej, ktoś kto wynalazłby sposób na nieśmiertelność, powinien zarobić jeszcze większą fortunę niż ten od odchudzania, a tymczasem umarł na krzyżu.

Nawet my, katolicy, w to specjalnie nie wierzymy. Czemu? Bo czy nie twierdzimy, że to nie wystarczy, że potrzeba do zbawienia jeszcze dobrych uczynków, które są jak cegiełki budujące nam dom w niebie? Traktujemy Ciało Boże nie jako zbawienną substancję, a suplement diety, który wspomaga nasze wysiłki do czynienia dobra, kóre dopiero ma nas zbawić.

Otóż, drogi Czytelniku, mój wniosek jest taki, że ten sam mechanizm, który sprawia, że nie wierzymy szarlatanom przeszkadza nam w uwierzeniu w Boga. Dlatego, że naszych kryteriów skuteczności nie spełnia zarówno magiczna tabletka odchudzająca, jak i Najświętszy Sakrament.

Author: Maciej Puczkowski

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *