Ocalić życie – XXXIII Niedziela Zwykła

Chrystus daje zapewnienia, że dla człowieka wierzącego i wiernego Jego słowom, śmierć nie będzie trwogą.


Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». 
Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?» 
Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz „nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». 
Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. 
Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. 
Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. 
A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

(Łk 21, 5-19)

Co jakiś czas pojawia się nowa zapowiedź końca świata, którego datę ktoś ustalił na podstawie starożytnych przepowiedni, kalendarza Majów czy jeszcze jakiś innych magicznych obliczeń. Prawie każdy z nas przetrwał przynajmniej jedną apokalipsę, która nie różniła się zbytnio od innych, zwyczajnych dni. Jezus w dzisiejszej Ewangelii ostrzega przed fałszywymi prorokami, którzy na ludzkim strachu będą próbowali zbić swój kapitał. Strach jest bowiem narzędziem w rękach szatana.

Chrystus zapewnia jednak, że wiernych i wytrwałych uczniów apokaliptyczne kataklizmy nie napełnią trwogą. Nawet prześladowania z ręki najbliższych nie będą w stanie odebrać im wiary i ufności w Bożą obecność i opiekę. Śmierć nie zostanie im oszczędzona, ale przez swoją wytrwałość ocalą zgodnie ze słowem Jezusa swoje życie, życie wieczne, którego nikt nigdy nie będzie mógł im zabrać. Tak jak w imię Jezusa chrześcijanie byli, są i będą prześladowani, tak w Imieniu Jezus znajdą zbawienie i wieczne szczęście.

Author: Małgorzata Różycka

Studentka medycyny na berlińskiej Charite. Pasjonatka żeglarstwa i podróży tam, gdzie oczy (i nogi) poniosą.

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *