Oskary 2018 – czy nominacje zaskoczyły?

Nie. Nominacje do Oscarów zazwyczaj można z dość dużym prawdopodobieństwem wytypować na długo przed ich ogłoszeniem. Nie inaczej było w tym roku – lista nominowanych w dużej mierze pokrywa się z tym, co widzieliśmy choćby już na rozdaniu Złotych Globów.


I tak, głównym zwycięzcą samych nominacji okazał się „Kształt wody” w reżyserii Guillermo del Toro, który ma szanse na aż 13 statuetek. Jest to już największy sukces w karierze Meksykanina, który dotychczas słynął przede wszystkim z tworzenia na ekranie pięknych i niepokojących obrazów. Spośród nich tylko „Labirynt Fauna” zdobył uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Docenione zostały również: „Dunkierka” Christophera Nolana (8 nominacji), „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagh’a (7 nominacji). „Czas mroku” Joe Wright’a i „Nić widmo” Paula Thomasa Andersona (po 6 nominacji). Doceniony również, choć nie do końca artystycznie, został „Blade Runner 2049”, który króluje w kategoriach technicznych (5 nominacji).

W kategoriach aktorskich bez większych niespodzianek. Głównym faworytem do zgarnięcia statuetki, jeszcze przed ogłoszeniem nominacji, był Gary Oldman za rolę Winstona Churchilla w filmie „Czas mroku”, więc nie mogło go tutaj zabraknąć. Musiał się tu również pojawić najbardziej utytułowany w historii – Daniel Day-Lewis za rolę w filmie „Nić widmo”. Pozostali nominowani raczej nie będą liczyć się w wyścigu po statuetkę (Timothée Chalamet, Denzel Washington i Daniel Kaluuya). Rozczarowujący dla wielu fanów jest brak w tym gronie Jamesa Franco, który zdobył w tym roku Złotego Globa za główną rolę w filmie „The Disaster Artist”. Zaważyły pewnie jednak na tym zarzuty o molestowanie seksualne, jakie niedawno zostały wystosowane względem aktora.

Murowaną faworytką do zgarnięcia Oscara dla najlepszej aktorki jest Frances McDormand za „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Natomiast zagrozić jej chcą Margot Robbie, Saoirse Ronan, Sally Hawkins oraz oczywiście stała bywalczyni tego zestawienia – Meryl Streep.

Na koniec nie mogę nie wspomnieć o olbrzymim sukcesie polsko-brytyjskiej ekipy twórców animacji „Twój Vincent”. Produkcja powalczy o statuetkę w kategorii „Najlepszy długometrażowy film animowany”.

Pełna lista nominowanych do sprawdzenia pod adresem: http://www.filmweb.pl/awards/Oscary/2018

Author: Mateusz Nowak

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *