Pokolenie emocjonalnych ekshibicjonistów

Kiedyś charakter terapeutyczny miało pisanie pamiętnika. Nastolatki swoje stany emocjonalne przelewały na papier w notesie zamykanym na kluczyk tak, by nikt do niego nie zajrzał. Emocje stanowiły sferę intymną, do której nikt nie miał wstępu. Dzisiaj taki pamiętnik mogą przeczytać wszyscy. Na Facebooku.


Wchodzisz na fejsa, a tam zwierzenia znajomej nastolatki o tym, jakie to życie jest ciężkie? Na instagramie widzisz milionowe, niczym nieróżniące się od poprzednich, zdjęcie niedawno narodzonego dziecka dawnej koleżanki? Na twitterze jesteś zmuszony czytać wynurzenia znajomego o tym, jak wielkiego kaca przeżywa i jaka wczoraj była mega impra? Na jutubie kolejna nastolatka dzieli się swoimi spostrzeżeniami, których tamponów lepiej używać i dlaczego cień do powiek marki Wymyślsesam jest o niebo lepszy niż marki Jakjejtambyło? Witamy w świecie social media, gdzie dojrzewa pokolenie emocjonalnych ekshibicjonistów!

LANS, BANS I CUDA NA KIJU

Znasz to z życia – gdzie nie spojrzysz ludzie dzielą się wszystkim ze wszystkimi. Portale społecznościowe ułatwiły to tak bardzo, że bardziej już się chyba nie da. Żeby dowiedzieć się, jak przebiega związek znajomego wcale nie musisz umawiać się z nim na kawę. Wszystko znajdziesz na jego fejsbukowym łolu. Począwszy od najnowszych zdjęć z ukochaną, przez zmieniane raz po raz statusy “w związku” na “to skomplikowane” i znowu “w związku”. Całość doprawiamy apdejtami wszelakich kłótni, ale też ich zażegnywania. Inne apdejty też masz okazję przeczytać, np. że twój znajomy ma najwspanialszą dziewczynę eweeeer. Modne stały się również ostatnio miesięcznice danego związku, bo przecież rocznica to zdecydowanie za mało. Dlatego na bieżąco wiesz kto, kiedy, z kim i w jakich okolicznościach się zszedł i jak zaawansowany i posunięty w czasie jest ten związek – co do miesiąca! Czekasz na odliczanie tygodni. Albo lepiej: dni.

Jednak nie tylko podboje miłosne są tematem do emocjonalnych wynurzeń. Dobrze wiesz, że podstawowa zasada publikowania postów na fesjbuku/tłiterze/instagramie (niepotrzebne skreślić) brzmi: nieważne co, ważne żeby pokazywało, jak bardzo kul jesteś. Wszystkie osiągnięcia się liczą, wszak nie tak dawno temu modne było wypicie butelki piwa za jednym zamachem. Potem ludzie oblewali się lodowatą wodą, nie do końca wiedząc po co. Więcej grzechów nie pamiętam.

Kolejna złota zasada internetowego istnienia – niech wszyscy wiedzą, jak popularną osobą jesteś! Zdjęcia z imprez, gdzie półnagie (najlepiej nieletnie!) dziewczyny i półtrzeźwe (najlepiej nieletnie!) chłopaki “dają czadu” to norma, wszak głupio byłoby, żeby ktoś miał miał cię za ponuraka. Liczy się lans, bans i cuda na kiju! Im więcej dziwnych i krejzolskich rzeczy wymyślisz, tym bardziej jesteś w towarzystwie szanowany.

Nie wiesz, gdzie i z kim znajomy spędził wakacje? Po co marnować czas na piwo z nim, w końcu niewiedza trwa doczeka się zaspokojenia, bo miliony zdjęć z letnich podróży po świecie będą wrzucane przez cały rok. To samo ze zdjęciami, na ten przykład, ślubnymi. Albo ze zdjęciami dzieci. Albo ze zdjęciami obiadu – przecież tak bardzo interesuje cię, jak daleko posunięte są kulinarne umiejętności twoich znajomych, ewentualnie w jakich jadłodajniach bywają i za jakie pieniądze. Instagram w końcu daje ci możliwość wrzucania zdjęć wszystkiego – nieważne, jak bardzo jest to użyteczne.

“JESTEM ZAŁAMANA… ALE NIE CHCĘ O TYM GADAĆ”

Załamania nerwowe na fejsie to też norma – wiesz to doskonale. Ileż to znajomych, z reguły w wieku oscylującym między liczbami z końcówką ‘-naście’, przeżywa pseudodepresje, wyznaje, że miłość nie istnieje, albo że “życie jest do dupy”? Skrollując od niechcenia stronę główną, zauważasz posty z milionem smutnych emotek. Zdarza się nawet, że chciałbyś tej biednej zagubionej duszy pomóc, wesprzeć słowem, więc popełniasz zasadniczy błąd i pytasz z troską “co się stało?”. W odpowiedzi otrzymujesz pełne oburzenia “nie widzisz, że mi smutno? nie chcę o tym gadać!!!”. Po raz kolejny próba naprawiania świata spełzła na niczym. Skrollujesz dalej.

Co ciekawe, przypuśćmy, że znasz jedną czy drugą Dżesikę bliżej niż tylko z fejsa. Jednego dnia widzisz jej pełne smutku i żalu do świata posty, a drugiego na żywo uśmiech od ucha do ucha. Strapiony pytasz: “czy wszystko w porządku?”. W odpowiedzi słyszysz: “tak, dlaczego pytasz?” – “A bo na fejsie wczoraj…” – “A to tak tylko dla beki! Huehuehue”. Uff, oddychasz z ulgą. Depresja zażegnana.

“LOFFCIAM CIĘ, MOJA CIPUNIU ;*”

Wynurzenia nastolatek, tak w wieku trzynaście plus, to już w ogóle materiał na dobrą książkę. Przy okazji dobry materiał dla psychiatrów. Dla językoznawców może to być już za wiele. Używane przez nieletnie neologizmy zadziwiłyby pewnie niejednego badacza języka. Mając na przykład w znajomych jakąś młodszą kuzynkę, powiedzmy czternastoletnią dowiadujesz się, że “lubi kwiatki, ale woli orgazmy” albo że zna “1000 trików seksualnych, o których nie miałeś pojęcia”. Można o niej również powiedzieć, że jest romantyczką, bo regularnie przegląda “najcudowniejsze zdjęcia zakochanych” oraz że docenia sztukę robienia zdjęć, wspierając milion profilów mających w swej nazwie “(wstaw dowolne imię) photography”. Masz jednak świadomość, że owa czternastolatka potrafi o siebie zadbać, kiedy widzisz wśród jej lajknięć znaną firmę produkującą prezerwatywy, a także slogan “Nie ma sexu bez durexu”, a nawet jeśli “Bez gumki, ale z głową”. Całości dopełnia jednak usprawiedliwienie, z którego dowiadujesz się, że ona tak naprawdę “Nie ma brudnych myśli tylko seksowną wyobraźnie”, ale “Okrągłe cycuszki,piękna dupeczka to jest to co ją zachęca” (pisownia oryginalna).

Wiele możesz również dowiedzieć się na temat rówieśników i rówieśniczek owej kuzynki, którzy to w dość dziwny sposób wychwalają jej urodę pod zdjęciami, deklarując, że chętnie by ją “brali”, “wyruchali” czy robili inne wyuzdane rzeczy, o których ci się nie śniło. Istotne również są tutaj formy, w jakich ten gatunek użytkowników social media się do siebie zwraca. Zamiast napisać coś sztampowego jak np. “zdjęcie z moją najlepszą przyjaciółką” wybierają bardziej wyszukane formy takie jak: “Selfie z moją cipcią ;**** Huehue”; zamiast zwyczajnego “dobrze, że jesteś” wrzuconego na czyjś łol, o wiele bardziej sprawdza się “Ty cipusiu kochana ;*” ewentualnie “Hehe cipki mojeę”. Język ten zdają się rozumieć tylko osobniki tego samego gatunku, dlatego lepiej samemu się dalej nie zapędzać, bowiem im dalej w las, tym mniej rozumiesz i tym bardziej boli cię głowa.

“JESTEM JUTUBEREM, LICZ SIĘ Z MOIM ZDANIEM!”

Inny rodzaj emocjonalnego ekshibicjonizmu w portalach społecznościowych objawia się za pośrednictwem filmików. Vlogi prowadzone zgodnie z zasadą: “nie znam się, to się wypowiem” wylewają się zewsząd i właściwie każdy może zostać jutuberem. Oczywiście istotne jest tutaj, żeby NIE BYĆ ekspertem w żadnej dziedzinie, bo po co to komu? Wystarczy, że władasz biegle błyskotliwymi żartami, śmiesznymi tylko w kręgach gimbazy, albo wyglądasz jak Bieber czy inny Kwiatkowski. Szansa na świetlaną przyszłość w odmętach jutuba już na ciebie czeka! Wystarczy mieć tylko telefon, który nagrywa filmiki, ewentualnie kamerka internetowa w zupełności wystarczy. Nikt nie patrzy przecież na jakość i pikselozę, liczy się tutaj przede wszystkim twoje zdanie!

Tematykę masz tutaj dowolną. Możesz przecież mieć swoją opinię na każdy temat i oczywiście wszyscy muszą ją usłyszeć. Jednak czasem życie nie dostarcza wielu ciekawych refleksji, dlatego najlepiej zostać kimś w rodzaju szafiarki, ewentualnie internetowej makijażystki. Istotne jest przecież, żeby ludziom wytłumaczyć, które podpaski są najskuteczniejsze, albo która szminka jest najlepsza do całowania. Przegląd balsamów do ciała to też kwestia niecierpiąca zwłoki, w końcu ważne jest mieć gładką i jedwabistą skórę. Po prostu MUSISZ się tym ze wszystkimi podzielić!

GDZIE JEST GRANICA INTYMNOŚCI?

Trochę teraz na poważnie, wszak moje zgorzknienie i brak dystansu do życia internetowego nie musi zdominować całego tekstu. Konfrontując rzeczywistość z powyższym, może nasunąć się parę refleksji. Obserwując swoich znajomych, czasem nawet znajomych znajomych, można zadać pytanie: gdzie właściwie znajduje się granica intymności? Kiedyś bardzo osobiste przeżycia, związane z naszą sferą uczuciową, przeznaczone były tylko i wyłącznie dla tych najbliższych, przyjaciół, rodziny. Kto uduchowienie i nastawienie posiadał bardziej introwertyczne przelewał stany emocjonalne na papier, który potem skrzętnie ukrywał w zakamarkach szuflady. Granica tego, o czym i komu mówić, zdawała się wyraźna. Współczesne środki masowego przekazu, takie jak media społecznościowe i portale zrzeszające wspólnoty ludzi, doprowadziły do tego, że granica właściwie nie istnieje, a jeśli już, to jest bardzo płynna i łatwo można ją przesuwać, naginać, wychodzić poza narzucony schemat dobrego smaku. Trzeba mówić o wszystkim! Czekam na zdjęcia porannego stolca.

Stop. Miało być już przecież na poważnie i bez zgrzyźliwości. Podobne pytanie o granicę intymności w portalach społecznościowych zadaje sobie psycholog Sandra Waszniewska, zastanawiając się:

"Człowiek jest istotą społeczną, co oznacza, że potrzebuje więzi społecznych do swego rozwoju, by doskonalić i kształtować siebie. W dzisiejszych czasach nie możemy pominąć Internetu i jego ogromnych możliwości. Życie społeczne przenosi się na strony internetowe w coraz większym stopniu. Jest to naturalny sposób poszukiwania i wykorzystywania warunków stwarzanych przez współczesne czasy do wspomnianego kształtowania siebie. W szczególności dotyczy to szeroko pojętego życia społecznego”.

Zatem możemy wnioskować, że uzewnętrznianie się za pośrednictwem portali społecznościowych wynika nie tyle ze zmieniających się potrzeb ludzkich, co bardziej z przymusu wykorzystywania najnowszych zdobyczy technologicznych i dostosowania się do nich. Oczywiście potrzeby społeczne człowieka również mają istotny wpływ na to, w jaki sposób korzysta on z dobroci social media. Waszniewska wyjaśnia to następująco:

“Mamy do czynienia z niebywałą ekspansją różnego rodzaju serwisów społecznościowych. Ludzie coraz chętniej zakładają swoje profile na więcej niż na jednym portalu społecznościowym. Powodem takiego zachowania może być zainteresowanie prywatnym życiem innych osób, chęć poznawania nowych kultur, możliwość zawiązywania nowych kontaktów w prosty, szybki i przyjemny sposób, a to wszystko bez wychodzenia z domu”.

JA REALNE VS JA IDEALNE

Wszystko wynika z potrzeby kreacji samego siebie. Widzisz siebie w lustrze każdego dnia i widok ten niekoniecznie ci się podoba. W jaki sposób najlepiej to zmienić? Za pośrednictwem portali społecznościowych. W nich masz zupełną dowolność, możesz wykreować siebie, jak tylko sobie zamarzysz. I nie chodzi tutaj tylko o wyretuszowane zdjęcia. Twój wirtualny avatar może znać języki świata – nikt nie musi wiedzieć w jakim stopniu zaawansowania. Do tego dodaj masę zainteresowań z różnych dziedzin, aby uważano cię za człowieka renesansu, który na każdy temat może się wypowiedzieć.

Korzystanie z Facebooka i innych portali społecznościowych ma znaczny wpływ na to, jak wygląda nasza samoocena. Joseph Walther na podstawie badań stworzył specjalny model hiperpesonalny. Zgodnie z jego założeniami serwisy społecznościowe dają nam wiele możliwości, jeśli chodzi o naszą autoprezentację oraz sposób jej tworzenia. Swoje wirtualne “ja” możemy kreować w sposób, jaki nam się żywnie podoba i podawać osobom znajdującym się w naszych kręgach wyselekcjonowane informacje na nasz temat. W ten sposób o wiele bardziej panujemy nad tym, jakie opinie na nasz temat się pojawiają. Mając kontrolę nad informacjami, możemy przedstawić siebie w sposób, jaki chcielibyśmy być postrzegani. Dzięki temu w internecie każdy jest tym, kim chciałby być, albo raczej tym, kim wydaje mu się, że lepiej by było, gdyby był. Być może z tego wynika nierzadko przesadzone uzewnętrznianie się ludzi w portalach społecznościowych. Zgodnie z zasadą, że lepsze jest wrogiem dobrego, wielu popada w swego rodzaju przesadę.

SAMOTNOŚĆ W SIECI

Dzieląc się wszystkim ze wszystkimi, tak naprawdę nie dzielisz się niczym z nikim. Jasne, ilość lajków i komentarzy oznacza, że ktoś czyta twoje wypociny, docenia twoje zdjęcia, ale bardzo szybko o tym zapomni. Wlatuje jedną dziurą, wylatuje drugą – szkoda marnować miejsca w głowie na to, co napisze jedna osoba, skoro w znajomych masz jeszcze pięćset innych.

Spędzanie czasu z realnymi znajomymi zamieniamy na spędzanie czasu z naszymi friendami z fejsa. Portale społecznościowe bardzo nam ułatwiły kontakty międzyludzkie, bo żeby z kimś pogadać, wcale nie musimy wychodzić z domu. Co więcej, czasem nawet rozmowa nie jest wymagana – w końcu wszystkiego możemy się dowiedzieć z tego, co nasz znajomy napisał w swojej wirtualnej przestrzeni. Mamy kontakty międzyludzkie w wersji instant. Tylko dlaczego czujemy się coraz bardziej samotni?

 


PS: Wszelkie prawdopodobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Tekst nie ma na celu, żeby kogokolwiek obrazić. Sytuacje opisane należy odbierać z pewną dozą sarkazmu i mieć świadomość, że na potrzeby tekstu zostały w jakimś stopniu wyolbrzymione. A jeśli już się w którejś z wymienionych sytuacji odnajdujesz… to chyba na jakiś czas lepiej będzie zrobić sobie odpoczynek od fejsbuka.

Author: Anna Zemełka

Podziel się artykułem na

4 komentarze

 1. Fantastic blog you have here but I was wanting to know if you knew of any
  forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of group where I can get suggestions from other knowledgeable
  people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.

  Thank you!

  Post a Reply
 2. Publikując w internecie, należy mieć świadomość istnienia granicy pomiędzy tym, co możemy prezentować publicznie, a tym, co powinno zostać w sferze prywatnej.

  Tylko, że media społecznościowe rozwinęły się stosunkowo szybko i nikt jeszcze nie zdał sobie sprawy, że trzeba tego nauczyć młodzieży.

  Post a Reply
 3. Siemka, zapomniałaś napisać o zdjęciach wrzucanych zwłaszcza przez dziewczyny, ale i facecików ze sweetaśnymi minami, powykrzywianymi gębami krzyczące patrzcie jaka jestem zajebista i wyluzowana, jaki mam dystans do siebie, haha Albo typowe pozowane zdjęcia z rąsi jaką to mam piękną twarz i w ogóle jestem taka śliczna, gówno prawda kompleksy wyłażą 😉

  Post a Reply
  • Trafne spostrzeżenie. 😉 Podejrzewam jednak, że gdyby się chcieć zgłębić w ten temat, to mógłby powstać osobny tekst o podobnej rozpiętości, co wywody wyżej. 

   Pozdrawiam!

   Post a Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. fotballdrakter - fotballdrakter justGoogle.com kcphz03 9tunwx2 Billige Fodboldtrøjer yp2ktwog3a epbmvoy0\n k5snc8rz gea1rw04cm Billige Fodboldtrøjer vd90wk luxdgm\n 47lt6yz eq6z94drx1 fotbollströjor ljp5hrnowq me6237cafb\n
 2. Fodboldtrøjer Børn - Fodboldtrøjer Børn wpa3m4n6xl wvqdifb9 maglie calcio poco prezzo vt4qdyng xcdysh4\n o45fx0dma rk5hb803 billiga fotbollströjor c5z8k2 691dueps\n 8d3mot7e yqmdxh02 Fodboldtrøjer…
 3. billiga fotbollströjor - billiga fotbollströjor 64pwd0t3mx 45kpd9vf0 billige fotballdrakter x2cet1 om568iq\n lnk05hwg jygixl Billige Fodboldtrøjer Børn q0ojrs txhiom\n 7tr13up0l u5qevc16m Billige Fodboldtrøjer…
 4. empty lip gloss tubes manufacturer - ... [Trackback] [...] Find More on|Find More|Read More Infos here|There you can find 95893 more Infos|Informations on that Topic:…
 5. maglie calcio - maglie calcio Quite useful looking forwards to visiting again. sites:ggglese.com
 6. fotbollströjor - fotbollströjor You've got one of the greatest internet sites.
 7. Fodboldtrøjer Børn - Fodboldtrøjer Børn I like reading through your site. Thanks for your time!
 8. Eira Eiendom - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Read More Informations here|There you can find 98664 more Informations|Infos on that Topic:…
 9. bitcoin hosting - ... [Trackback] [...] Find More here|Find More|Find More Informations here|There you can find 94528 additional Informations|Infos on that Topic:…
 10. instagram takipçi kazan - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Find More Informations here|Here you will find 84236 additional Informations|Informations on that Topic:…
 11. New Coin - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Find More Informations here|There you will find 31167 more Informations|Infos to that Topic:…
 12. emergency root canal treatment - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Find More Infos here|Here you will find 36274 more Infos|Informations to that Topic:…
 13. entreprise de rénovation - ... [Trackback] [...] Find More on|Find More|Read More Informations here|There you can find 9328 additional Informations|Informations to that Topic:…
 14. barcelona Fodboldtrøje - barcelona Fodboldtrøje You have got among the best webpages.
 15. Everton tröjor barn - Everton tröjor barn Seriously this is a invaluable site.
 16. Movie Trailers - ... [Trackback] [...] Find More on|Find More|Find More Infos here|There you will find 52891 more Infos|Infos on that Topic:…
 17. Arsenal Tröja - Arsenal Tröja Much thanks! It a astounding web site.
 18. Milan maglia - Milan maglia Pretty insightful, looking onward to coming back again.
 19. maglia Juventus poco prezzo - maglia Juventus poco prezzo Sustain the outstanding work !! Lovin' it!
 20. maglia Milan - maglia Milan say thanks to so considerably for your site it helps a lot.
 21. Bilskrot Göteborg Agnesberg - ... [Trackback] [...] Find More on|Find More|Read More Infos here|There you will find 48309 more Infos|Infos to that Topic:…
 22. billiga fotbollströjor - billiga fotbollströjor Passion the site-- really user pleasant and great deals to see!
 23. Prescott Electrician - ... [Trackback] [...] Find More on|Find More|Find More Informations here|There you will find 53028 more Informations|Infos on that Topic:…
 24. wakad call girls - ... [Trackback] [...] Read More here|Read More|Find More Informations here|Here you can find 41766 additional Informations|Infos to that Topic:…
 25. Free Teen Chat - ... [Trackback] [...] Read More here|Read More|Find More Informations here|Here you can find 21191 additional Informations|Informations to that Topic:…
 26. bitcoin - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Find More Infos here|There you will find 652 more Infos|Informations to that Topic:…
 27. ICO Lists with detailed information about every initial coin offering and tokens crowdsale. Rating of all best ICOs. Review of all existing initial coin offering. - ... [Trackback] [...] Read More here|Read More|Read More Infos here|Here you can find 47623 more Infos|Infos to that Topic:…
 28. shemale.uk - ... [Trackback] [...] Read More here|Read More|Find More Infos here|There you can find 16470 additional Infos|Informations to that Topic:…
 29. bitcoin - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Find More Infos here|Here you can find 7923 more Infos|Informations to that Topic:…
 30. PK analysis - ... [Trackback] [...] Find More here|Find More|Find More Infos here|There you will find 20945 more Infos|Informations to that Topic:…
 31. PK/PD Correlation - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Read More Informations here|Here you can find 63714 additional Informations|Infos on that Topic:…
 32. Zec - ... [Trackback] [...] Find More here|Find More|Read More Infos here|There you can find 50860 additional Infos|Infos on that Topic:…
 33. red - ... [Trackback] [...] Read More here|Read More|Find More Infos here|Here you will find 1484 additional Infos|Infos to that Topic:…
 34. fodboldtrøjer børn - fodboldtrøjer børn Lovely Web site, Preserve the beneficial work. With thanks.|
 35. upbit reviews - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Find More Infos here|There you can find 30271 additional Infos|Informations to that Topic:…
 36. 15 minute manifestation review 2018 - ... [Trackback] [...] Find More here|Find More|Find More Informations here|There you can find 39061 additional Informations|Infos to that Topic:…
 37. https://webtraffictoolkit.com/15-minute-manifestation-review-2018-2019/ - ... [Trackback] [...] Read More here|Read More|Find More Informations here|There you can find 63668 additional Informations|Infos on that Topic:…
 38. horse game - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Find More Infos here|There you will find 68759 more Infos|Infos on that Topic:…
 39. digital marketing - ... [Trackback] [...] Read More here|Read More|Find More Informations here|There you can find 43035 more Informations|Informations to that Topic:…
 40. reduce hair loss - ... [Trackback] [...] Find More on|Find More|Find More Informations here|Here you will find 80130 additional Informations|Infos on that Topic:…
 41. helpful resources - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Read More Infos here|There you will find 2571 additional Infos|Infos to that Topic:…
 42. buy instagram likes - ... [Trackback] [...] Find More on|Find More|Read More Infos here|There you will find 4613 additional Infos|Infos to that Topic:…
 43. vanilla card - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Find More Infos here|Here you will find 68679 more Infos|Infos on that Topic:…
 44. send flower delivery to Melbourne - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Read More Informations here|There you will find 37625 more Informations|Informations to that Topic:…
 45. Buy Viking Access Systems - ... [Trackback] [...] Read More here|Read More|Read More Informations here|There you can find 79281 more Informations|Informations on that Topic:…
 46. Bassetti Bademantel Online Shop - ... [Trackback] [...] Find More here|Find More|Read More Informations here|There you can find 74228 more Informations|Infos on that Topic:…
 47. UK Chat Rooms - ... [Trackback] [...] Read More here|Read More|Find More Infos here|There you will find 77086 more Infos|Informations on that Topic:…
 48. best online dispensary - ... [Trackback] [...] Read More on|Read More|Find More Infos here|There you will find 67062 additional Infos|Infos on that Topic:…
 49. Facebook i literatura czyli o słowach wartych lajka | Może coś Więcej | Może coś Więcej - […] Pokolenie emocjonalnych ekshibicjonistów […]
 50. Ekshibicjonizm słowny - czy jesteś słownym ekhibicjonistą? | Może coś Więcej - […] Zobacz także: Pokolenie emocjonalnych ekshibicjonistów […]
 51. Pisząc obraźliwe posty o imigrantach możesz zniszczyć sobie życie - Kamil Bąbel - […] O tym, jakich postów należy unikać, nie będę się rozpisywał, bo temat został przemielony na wszystkie możliwe sposoby. Zerknij…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *