Północ już była, gdy się zjawiła…

Jest taki grudniowy dzień, po którym zapada zmierzch pełen nocnego oczekiwania na narodzenie Boga. Wigilia – czuwanie zwieńczone pasterką. Jakie jest przesłanie mszy świętej o północy, celebrowanej z 24 na 25 grudnia?


W święto Bożego Narodzenia radujemy się z ponownego przyjścia Bożej Dzieciny, jako katolicy w tym dniu uczestniczymy w Eucharystii. Zatem, po co nam trud nocnego gromadzenia się w środku nocy na pasterce? Otóż ma ona charakter symboliczny: niczym pasterze uczestniczymy w nocnym czuwaniu i modlitwie. Nie bez powodu nosi ona nazwę Mszy Pasterskiej, skrótowo nazywanej pasterką. Jako pierwsi doświadczamy święta, trwając w oczekiwaniu w świątyni Boga. Czy w tym czasie można znaleźć lepsze miejsce na dzielenie radosnej Nowiny ze wspólnotą Kościoła na całym świecie?

RYS HISTORYCZNY

Pierwszym celebransem pasterki był papież Grzegorz IV. Miało to miejsce w IV wieku. Wówczas zarządzono w Rzymie obowiązek odprawiania 3 uroczystych Eucharystii z okazji Bożego Narodzenia. Była to nocna pasterka, msza o wschodzie słońca (Msza Anielska) i msza celebrowana w dzień (Msza Królewska bądź Wiekuista). Z jakiego powodu aż 3 Eucharystie miały podkreślać wyjątkowy charakter narodzenia Pańskiego? Tutaj znów obecna jest symbolika. Wytłumaczeniem jest potrójne przyjście na świat Chrystusa: pierwsze – zrodzenie przez Boga Ojca, drugie – narodzenie z Maryi Panny, trzecie – narodzenie w ludzkich sercach. Prócz tego, 3 uroczyste celebracje miały przywołać obraz pokłonów złożonych przez pasterzy, anioły i trzech monarchów.

Wraz z nastaniem północy papież rozpoczynał pasterkę, która odbywała się w miejscu stanowiącym odwzorowanie groty betlejemskiej. Dwa stulecia później dobudowano grotę do bazyliki Santa Maria Maggiore i od tamtej pory katedra stała się miejscem odprawiania Mszy Pasterskiej przez papieża. Mszę Anielską sprawowano u podnóża Palatynu, gdzie zamieszkiwali urzędnicy, natomiast Msza Królewska odbywała się w Bazylice Świętego Piotra.

Dziś pozostało nam celebrować narodzenie Pana podczas zakorzenionej w naszej kulturze pasterki o północy (zdarza się, że pora jej odprawiania z pewnych względów ulega zmianom). Jej najbardziej odświętny charakter przypada miejscom, takim jak: Austria, Bawaria, Hiszpania, Włochy, Irlandia Północna i oczywiście Polska. Uczestniczy w niej wiele osób, nawet ci, którzy w ciągu roku nie pojawiają się często w kościele. W Polsce najliczniejsza pasterka ma miejsce na Jasnej Górze w Częstochowie. Przybywa na nią kilka tysięcy wiernych.

W tym czasie, jako chrześcijanie, łączymy się w oczekiwaniu na przybycie na ziemię Zbawiciela świata. Nie jest tak bardzo ważne miejsce, ale najistotniejsze jest to, jak przyjmiemy to narodzone Dziecię.

 


ANNA KASPRZYK

Author: Redakcja

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *