Dlaczego warto walczyć o małżeństwo?

Każde małżeństwo wcześniej czy później dosięga kryzys. Umiejętność komunikacji i zrozumienia drugiej strony pomaga przetrwać ten trudny czas. Aby go przezwyciężyć, być może na nowo trzeba nauczyć się kochać – miłością, która jest dana od Boga.


Do czego zmierzają relacje, gdy opierają się na własnych egoistycznych pobudkach? W domu zamiast harmonii i szczęścia królują wzajemna wrogość i wymaganie nadmiernego szacunku. Te problemy to codzienność w małżeństwie Caleba i Catherine Holtów, o których opowiada film Alexa Kendricka „Fireproof”(„Próba ogniowa”).

Caleb to młody strażak, który codziennie ryzykuje swoje życie po to, by ratować innych. Uważa się za dobrego człowieka, ponieważ niewiele osób odnalazłoby w sobie odwagę, by wejść do płonącego budynku i uratować wielu ludzi. Nie widzi, że gasząc jedne pożary, zapomina o tym najważniejszym, który spopiela miłość jego i Catherine. Ich małżeństwo stoi na granicy rozpadu. Catherine ma dość samotnego życia w czterech ścianach domu, nadmiernych obowiązków i braku wsparcia ze strony męża. Ponadto sama opiekuje się swoimi rodzicami, a sen z powiek spędza jej fakt, że matka, potrzebuje specjalistycznego sprzętu, który ułatwi jej codzienny wypoczynek i poruszanie się. Jej mąż, zamiast ją wesprzeć, odkłada pieniądze na łódź, z której nie zgadza się zrezygnować. Między małżonkami coraz częściej dochodzi do poważnych, gwałtownych konfliktów. W końcu podczas jednego z nich, czara goryczy się przelewa, Catherine nie wytrzymuje i postanawia zostawić męża.

Zdenerwowany i sfrustrowany Caleb szuka wsparcia u swego ojca, który zadaje mu kluczowe pytanie: „Czy chcesz, aby to małżeństwo przetrwało?”. Strażak postanawia walczyć. Otrzymuje od ojca pamiętnik ze zbiorem „wyzwań miłośnych”, których realizacja ma potrwać 40 dni. Nie wierzy w to, że ta metoda pomoże mu uratować jego małżeństwo, pomimo to postanawia zaryzykować.

Młody mężczyzna w końcu orientuje się, że musi na nowo nauczyć się kochać, poznać miłość daną od Boga po to, by tym bezwarunkowym uczuciem obdarzyć swoją żonę. Ma wsparcie nie tylko ze strony rodziny, ale również swojego przyjaciela – Michaela. To on pomaga mu odnaleźć się w wierze w Chrystusa. Sam niedawno się nawrócił, więc wie, jak trudno jest uwierzyć. Przeprowadza z mężczyzną szereg poważnych rozmów, w których stara się uświadomić mu, jak ważne jest dbanie o swojego współmałżonka. W jednej ze scen skleja ze sobą pieprzniczkę i solniczkę tłumacząc, że mimo iż są odmienne, to zawsze występują wspólnie. Na protest Caleba, że małżeństwo nie jest ognioodporne i można się sparzyć, odpowiada: „Rzeczy ognioodpornych też dosięga ogień, ale potrafią mu się oprzeć”.

Początkowo Catherine nie potrafi odnaleźć się w nowej, nieznanej dla niej sytuacji. Nie wierzy w przemianę męża. On sam momentami załamuje się i przechodzi chwile kryzysu. Jego ojciec (który być może symbolizuje Boga) stara się go wesprzeć i zawsze jest gotów go wysłuchać. Podczas jednego z takich spotkań (około 20. dnia wyzwania) Caleb wyrzuca ojcu, że żona go nie docenia, nie szanuje, jak może odrzucać jego miłość, widząc jego starania? Ojciec strażaka uświadamia mu, że właśnie tak czuje się Jezus, który jest wciąż odrzucany, a mimo to kocha go bezwarunkowo. Od tej pory Caleb wkłada w codziennie zadania swoją miłość do żony. Niszczy komputer, który według Catherine był ważniejszy od niej. Na jego miejscu stawia bukiet czerwonych róż i dołączonym bilecikiem o treści: „Ty jesteś ważniejsza”.

Strażak ignoruje działania swojej matki, która stara się go wesprzeć. Uważa, że jest po stronie jego żony i nadmiernie się martwi. Obwinia ją o kryzys małżeński rodziców. To ojciec jest dla niego autorytetem. Pod koniec filmu okazuje się jednak, że prawda dotycząca 40-dniowych wyzwań jest nieco inna. Caleb czuje poczucie winy i przeprasza matkę za tak niesprawiedliwe tratowanie. Zaczyna rozumieć, że matka, mimo iż stała w cieniu, wspierała go całym sercem i przyczyniła się do uratowania jego małżeństwa.

Jak w każdym, również i w tym filmie znajdzie się czarny charakter. Jest nim postać młodego lekarza, który obdarza swymi względami Catherine, a dla niej samej zdaje się idealnym mężczyzną. Jak każda kobieta, młoda żona ma wsparcie ze strony przyjaciółek, które niejeden raz zaskakują swoimi zgryźliwymi komentarzami.

Główny bohater stopniowo się przemienia. Codzienna modlitwa i wiara w Boga i miłość zmienia jego nastawienie do żony i świata. Obrączka nie jest już tylko zwykłym pierścieniem, ale symbolem nierozerwalnej więzi.

Mimo iż gra aktorska w filmie „Fireproof” pozostawia wiele do życzenia, a niektóre dialogi w pewnych momentach wzbudzają nutkę zażenowania, film jest warty obejrzenia. Zarówno młode małżeństwa, jak i te z dłuższym stażem, odnajdą w nim coś dla siebie, a być może spojrzą na swój związek odrobinę inaczej i postanowią zaprosić do niego Boga, który potrafi ugasić nawet największy ogień. Przecież „nie zostawia się partnera. Szczególnie w czasie pożaru”.

Author: Emilia Ciuła

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *