Nie samymi wyrzeczeniami żyje człowiek

Chociaż wyrzeczenia w życiu codziennym są potrzebne i pomagają człowiekowi rozwijać się i doskonalić, to jednak często prowadzą do skutków odmiennych, niż te zamierzone. Jak nie wpaść w pułapkę przesadzonych restrykcji i poświęceń?


Droga do perfekcji nie musi być wcale usłana samymi wyrzeczeniami i wyzwaniami, które będą zabierały nam wszystką przyjemność z życia. Przyjęło się, że jeżeli człowiek robi coś dla własnego zadowolenia, korzysta z tych małych, codziennych radości, to znaczy, że robi coś złego. Bo przecież odpoczniemy w niebie, frajda w życiu to przeżytek.

A może by tak pomyśleć przez chwilę o sobie? Sprawić sobie małą przyjemność? Wyjść z klatki narzucanych nam przez innych wymagań, obostrzeń i mechanizmów. Trochę poleniuchować, obejrzeć ulubiony serial czy zjeść czekoladową babeczkę? Nic się przecież nie stanie, kiedy od czasu do czasu poluzujemy pętające nas węzły codziennych obowiązków i zamiast biegać od rana do wieczora, na chwilę przysiądziemy i zrobimy coś dla siebie.

Słowo na dziś to: produktywność. Każdą chwilę życia musimy spędzać efektywnie i wykorzystywać każdą sekundę do końca. Dużo przecież się mówi o traceniu czasu na rzeczy niepotrzebne. Najważniejsze przecież żeby każdą chwilę wykorzystać jak najlepiej, żeby stawiać sobie nieustanne wyzwania i je wypełniać. A kiedy tylko wypełnimy już wszystkie, to powinniśmy sięgać po kolejne.

Kiedy tylko pozwolimy sobie zboczyć z tej drogi stuprocentowej wydajności, pojawiają się wyrzuty sumienia i poczucie, że zmarnowaliśmy czas. Tymczasem trzeba umieć się zatrzymać, trzeba umieć przeżywać przyjemności. Trzeba umieć odetchnąć i trochę odpocząć.

Oczywiście każda przesada jest szkodliwa. Tak jak łatwo wpaść w przesadny pracoholizm, tak samo można pogrążyć się w nieumiarkowanych przyjemnościach.

Z życia trzeba czerpać garściami i wykorzystać każdą chwilę jak najlepiej. Dobrze jednak wprowadzić do niego nieco zdrowego rozsądku, który podpowie nam, kiedy powinniśmy zrobić sobie przerwę na małą przyjemność.

Może to wypada akurat dzisiaj?

Author: Anna Zemełka

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *