O co chodzi z Walentynkami?

14 lutego obchodzimy Walentynki – święto zakochanych. Wystawy sklepowe mienią się czerwienią i różem, a mnóstwo produktów zaczyna przybierać formę serca – ozdobne kartki, czekoladki, lizaki, ciasta, poduszki itd. Czy Walentynki to zwykłe komercyjne święto, które ma nakłonić nas do opróżnienia portfeli? Czy może jego tradycja sięga głębiej?


Historia

Tradycja Walentynek sięga aż do starożytnego Rzymu, bowiem tam 15 lutego obchodzono Luperkalia – święto na cześć boga płodności Faunusa Lupercusa. Dzień przed Luperkaliami, czyli 14 lutego, odbywała się loteria – kobiety zapisywały swoje imiona na kartkach, które następnie losowali mężczyźni. Tak dobrane pary wspólnie obchodziły święto, a nawet tworzyły długotrwałe związki.

Święty Walenty

Walenty był duchownym, żyjącym w III wieku w Cesarstwie Rzymskim. Wtenczas panował tam Klaudiusz II Gocki, który z powodu braków w wojsku zakazał młodym mężczyznom wstępowania w związki małżeńskie. Uważał, że brak rodziny i zobowiązań skłoni ich do wstąpienia do wojska. Walenty potajemnie udzielał ślubów młodym parom, za co został wtrącony do więzienia.

Nawiązał w nim relację z niewidomą córką strażnika, która – według legendy – dzięki miłości Walentego odzyskała wzrok. Cesarz, dowiedziawszy się o uczuciu kochanków, skazał kapłana na śmierć. Egzekucja odbyła się 14 lutego 269 roku. Walenty jest znany także jako biskup Terni, który jako pierwszy udzielił ślubu poganinowi i chrześcijance. Zginął w 273 roku z powodu nawracania pogan. Z braku dokładniejszych źródeł uważa się, że jest to ta sama postać.

Walenty żyjący w V wieku znany jest zaś jako patron chorych na epilepsję. Obecnie jednak św. Walenty jest uznawany za patrona ludzi zakochanych.

Święto Zaręczyn

Każdego roku, w niedzielę wypadającą przed 14 lutego, w bazylice im. św. Walentego w Terni, celebrowane jest Święto Zaręczyn. Narzeczeni zarówno z kraju jak i ze świata, odwiedzają grób patrona zakochanych i przyrzekają sobie miłość i wierność.

A co w Polsce?

Niektóre miasta Polski potwierdzają posiadanie relikwii św. Walentego, w tym np. Chełmno, Kraków, czy Lublin. W wielu z nich organizowane są modlitwy na cześć patrona zakochanych, parady, marsze. Święto obchodzimy wręczając swoim partnerom walentynkowe kartki z wierszykami, słodycze, kwiaty, pluszaki, czy inne, bardziej osobiste upominki.

Author: Dominika Grzesik

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *