Wiedeń muzyką płynący

Czy Tobie też na myśl o muzyce symfonicznej przychodzi do głowy skojarzenie: Wiedeń? Mogę ręczyć tylko za siebie i bezzwłocznie wyjawiam dlaczego…


Odkąd tylko zaczęłam lepiej pojmować porządek świata, dochodziły do mnie informacje o Koncercie Noworocznym nadawanym prosto z Wiednia. To długoletnia tradycja, a jakże szczególna.

Koncerty Noworoczne Filharmoników Wiedeńskich są transmitowane na cały świat, a dokładnie do 92 państw. Pierwsze emisje za pośrednictwem radia i telewizji miały miejsce w 1959 roku. Obecnie badania wskazują, że mają one 50 milionów odbiorców. W Polsce 1 stycznia na transmisję oczekuje 1,5 miliona wielbicieli. Jego repertuar zwykle jest związany z muzyką rodziny Straussów. Podczas słuchania koncertów możemy się spotkać z elementami baletowymi przedstawianymi przez artystów Opery Wiedeńskiej, a także z humorystycznymi wstawkami oraz ożywianiem publiczności przez dyrygenta.

Po raz pierwszy koncert Filharmoników z Wiednia wybrzmiał 31 grudnia 1939 roku, jednak 2 lata później koncerty przeniesiono na 1 stycznia i ta data utrzymała się po dzień dzisiejszy – lecz nie wszyscy wiedzą, że niezupełnie… Otóż tzw. Koncerty Noworoczne odbywają się 3 razy (z tym samym repertuarem). Pierwszy to Koncert Noworoczny (31 grudnia), drugi i zarazem najbardziej wyczekiwany to Koncert Noworoczny (1 stycznia), ale szanse są większe, ponieważ istnieje także możliwość wysłuchania koncertu próbnego (29-30 grudnia).

Zakupienie biletu na tak wyjątkowe wydarzenie kulturalne nie jest proste. Nie chodzi tu nawet o sprawy finansowe. Głównym powodem jest liczba chętnych z całego świata. Dlatego też praktykuje się losowanie szczęśliwców, którzy wypełniają formularze zgłoszeniowe rok wcześniej (dostępne na stronie Filharmoników Wiedeńskich). Na każdy z 3 koncertów należy zarejestrować się osobno i dopiero po otrzymaniu listownego powiadomienia o zwycięstwie w losowaniu można dokonywać wpłaty. Koszt biletów (zależny od terminu koncertu i miejsca) wynosi od 20 € do 1090 €. W tym roku ostatni dzień zgłoszenia przypada na 29 lutego. Szczęśliwi i spokojni mogą być rodowici Wiedeńczycy, ale tylko Ci, którzy mają zachowaną tradycyjną rezerwację miejsc, którą mogą przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Jeśli chcesz w tym wyjątkowym miejscu i czasie na żywo wysłuchać walca Nad pięknym modrym Dunajem (wygrywanego nieprzerwanie od 1945 roku) i Marszu Radetzky'ego (wybrzmiewającego od 1946 roku), a także podziwiać kwiatowy wystrój skomponowany z roślinności co roku tradycyjnie darowanej (od 1980 roku) w prezencie od włoskiego San Remo, jesteś zdany na uśmiech szczęścia. Lecz dlaczego nie próbować?

 


Autor: ANNA KASPRZYK

Author: Redakcja

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *