Wolontariat ŚDM – otwartość i gotowość służby innym

Tak wielkie wydarzenie, jak Światowe Dni Młodzieży w Krakowie nie może się obejść bez pomocy licznych wolontariuszy. Ilu młodych chętnych do współpracy udało się pozyskać? Skąd pochodzą wolontariusze i jak przygotowują się do swojej pracy? Co zdecydowało o tym, że muszą oni uiszczać dodatkową opłatę za uczestnictwo w ŚDM? O te i inne sprawy pytamy Katarzynę Kucik, koordynatorkę Departamentu Wolontariatu ŚDM Kraków 2016.


Kajetan Garbela: Jak wygląda Twoja praca i ile osób Ci w niej pomaga? Są to głównie Polacy, czy też współpracujesz na co dzień z dużą ilością obcokrajowców?

Katarzyna Kucik: Departament Wolontariatu odpowiada za rekrutację, koordynację i organizację pracy wolontariuszy krótko- i długoterminowych, pomagających w przygotowaniu ŚDM Kraków 2016. Departament sukcesywnie się rozrastał, aktualnie w jego prace  na stałe zaangażowanych jest 12 osób i kilkunastu wolontariuszy, którzy regularnie pomagają nam w działaniach.

Niedawno zakończyliśmy proces rekrutacji i udało nam się pozyskać do współpracy ok. 19 tysięcy wolontariuszy krótkoterminowych z Polski i ze świata. Natomiast w pracach Komitetu Organizacyjnego pomaga 60 wolontariuszy, którzy przyjechali z różnych kontynentów, by przez rok lub też pół roku wspierać przygotowania – logistyczne, medialne, katechez, Festiwalu Młodych lub Wydarzeń Centralnych. Przy rekrutacji i obsłudze wolontariuszy ze świata oprócz osób z Krakowa pomaga wolontariuszka z Warszawy i Francji oraz wolontariusz z Argentyny.

Czym powinien charakteryzować się wolontariusz ŚDM? Może jakieś cechy, umiejętności są szczególnie cenione u kandydatów?

Ważnym jest, aby wolontariusze Światowych Dni Młodzieży posługiwali się komunikatywnie jednym z oficjalnych języków naszego wydarzenia i mieli doświadczenie pracy z ludźmi, wolontariatu. Szczególnie ważna jest otwartość i gotowość służby innym.

Jak przebiegają przygotowania wolontariuszy do służby w czasie ŚDM?

Wolontariuszy krótkoterminowych czekają szkolenia z bezpieczeństwa, podstaw pierwszej pomocy oraz komunikacji i organizacji wolontariatu. Odbędą się one w tygodniu poprzedzającym ŚDM, czyli od 18 do 23 lipca. Dodatkowo, każdy z nich przejdzie szkolenie szczegółowe w zależności od wykonywanej służby. Wolontariusze, którzy zaangażowani są długoterminowo w prace przygotowawcze, przeszli również szkolenia z przełamywania barier w ramach projektu Wolontariat PLUS. W ich trakcie uczyli się oni, jak pracować projektowo i w zespole, jak się komunikować oraz jak radzić sobie z problemami, które pojawią się w trakcie pracy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: http://www.krakow2016.com/wolontariat-plus.

Czy zgłosiła się już wystarczająca ilość wolontariuszy, jeśli w ogóle możemy o takiej mówić? W ostatnich miesiącach rejestracja chętnych była przedłużana..

Rejestracja chętnych do posługi w ramach wolontariatu miała trwać do końca kwietnia tego roku, jednak ze względu na liczne zgłoszenia na samym końcu rejestracji, zdecydowaliśmy się ją przedłużyć. Liczba wolontariuszy zależy od liczby pielgrzymów. Początkowo szacowaliśmy, że do Krakowa przyjedzie ok. 2,5 mln młodych, teraz te szacunki spadły do 1,5-1,8 mln. Dlatego tych 19 tysięcy, które się zgłosiły, w zupełności wystarczy. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę również to, że mamy dodatkowe wsparcie wojska i ochotniczej straży pożarnej, a służba medyczna – na mocy specustawy – mieści się w zakresie kompetencji wojewody.

Poprzez nasz system rejestracyjny zgłosiło się blisko 23 tysiące kandydatów na wolontariuszy. Jak wspomniałam, zrekrutowaliśmy ostatecznie ok. 19 000 młodych, w tym 8000 wolontariuszy parafialnych z terenu Archidiecezji Krakowskiej, 2000 wolontariuszy z pozostałych polskich diecezji, 4500 wolontariuszy spoza Polski – dokładnie z 67 krajów świata, oraz 4000 wolontariuszy z Archidiecezji Krakowskiej, którzy nie są zaangażowanymi w swoich parafiach.

Wielu Polaków, w tym młodych, wierzących katolików ma mieszane uczucia wobec obowiązkowej opłaty za uczestnictwo dla wolontariuszy ŚDM. Co zadecydowało o tym dość kontrowersyjnym posunięciu? Czy nie obawiacie się, że mogło to odstraszyć liczne grono potencjalnych wolontariuszy?

Wolontariusze, tak jak pielgrzymi są uczestnikami ŚDM. Każdy z uczestników ma swój wkład finansowy w organizację tego wydarzenia. Składka wolontariuszy jest dużo niższa niż pielgrzymów, ponieważ ich wkładem jest przede wszystkim ich praca. W ramach czasu wolnego od pracy, mogą oni uczestniczyć w Wydarzeniach Centralnych, katechezach czy Festiwalu Młodych. Składka finansowa dla wolontariuszy została wprowadzona po raz pierwszy w ramach ŚDM w Madrycie, przeważyły wówczas względy organizacyjne. Niestety, do tej pory duża część wolontariuszy, którzy deklarowali swój przyjazd i pomoc, albo nie stawiała się na służbę, albo w ogóle nie przyjeżdżała na ŚDM. Dotyczyło to aż 10-15 % zgłaszających się, co nie pozwalało organizatorom na zaplanowanie ich pracy na miejscu.

Od momentu wprowadzenia dodatkowych opłat organizatorzy kolejnych ŚDM zauważyli, że decyzję o chęci pomocy i przyjeździe traktują oni bardziej odpowiedzialnie. Zawsze podkreślamy, że jeśli tylko ktoś ma problem z uiszczeniem składki 50, 100 albo 300 zł, nie zostawimy jego prośby o pomoc bez odpowiedzi. Warto zaznaczyć, że w ramach składki wolontariusz otrzymuje nie tylko materiały, pomocne mu w służbie (identyfikator, plecak, pelerynę, czapkę, bidon, notatnik i koszulkę), ale także ubezpieczenie i kartę transportu oraz, w zależności od pakietu, także wyżywienie i zakwaterowanie na okres dwóch tygodni, od 18 lipca do 1 sierpnia włącznie. Podsumowując, mogę stwierdzić, że ta symboliczna składka jest kompromisem, wypracowanym przez organizatorów ŚDM na podstawie ich doświadczeń. Osoby, które organizowały kiedykolwiek pracę tak dużej liczby osób zapewne zrozumieją tę motywację.

Author: Kajetan Garbela

Rodem z Lublińca, absolwent historii na UJ, członek Stowarzyszenia Młodzieżowego NINIWA

Podziel się artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *